Archive of NYSSMA Honors Composers and Composers-in-Residence

 

 

2018

Roshanne Etezady, Composer-in-Residence

Chaemin Lim, Grade 8, Edgemont Junior/Senior High School, Scarsdale

Reese Mount, Grade 8, Ithaca High School, Ithaca

Jasper Zimmerman, Grade 6, Farragut Middle School, Hastings-on-Hudson

Coleman Breining, Grade 8, Manhattan East School for Arts and Academics, New York

Emma Sanchez Grade 12, Ethical Culture Fieldston School, New York

Aileen Park, Grade 12, Syosset High School Syosset

Sophia Stehlik, Grade 7, Beach Street Middle School, West Islip

Jesse Cohen-Greenberg, Grade 11, Guilderland High School, Guilderland Center

Ellery Farbo, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Ben Togut Grade 12, Columbia Grammar and Preparatory School, New York

Peter Giulio Mainetti, Grade 12, Northport High School, Northport

Alexander Francisco, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

 

2017

Gabriela Lena Frank, Composer-in-Residence (Unable to attend due to illness)

Julianna Austin, Grade 11, North Salem High School, North Salem

Allison Budd, Grade 12, Red Hook High School, Red Hook

Ananya Chakravarti, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Rebecca Ferguson, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Samuel Fisher, Grade 6, Tuxedo Park School, Tuxedo Park

Alexander Francisco, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Leona Liu, Grade 9, Horace Greeley High School, Chappaqua

Peter Giulio Mainetti, Grade 11, Northport High School, Northport

Alina Miller, Grade 9, Ithaca High School, Ithaca

Artemy Mukhin, Grade 7, Mott Hall II, New York

Priya Pindiprolu, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Max Rubenstein-Miller, Grade 9, Ithaca High School, Ithaca

Pakhi Tripathi, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Jasper Zimmerman, Grade 5, Hillside Elementary School, Hastings-on-Hudson

 

 

2016

Dan Welcher, Composer-in-Residence

Drew Cone, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Ellery Farbo, Grade 10, Northport High School, Northport

Adam Kluge, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Leona Liu, Grade 8, Robert E. Bell Middle School, Chappaqua

Peter Giullo Mainetti, Grade 10, Northport High School, East Northport

Immanuel Mellis, Grade 12, Wellington C. Mepham High School, North Bellmore

Maureen Meosky, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Priya Pindiprolu, Grade 9, Transit Middle School, Williamsville

Petra Roberts, Grade 7, Lynbrook South Middle School, Lynbrook

Sophia Stehlik, Grade 5, Paul J. Bellew Elementary School, West Islip

Sammy Sussman, Grade 12, Fox Lane High School, Bedford Hills

Xingsheng Wei, Grade 12, St. Mary High School, Hicksville

Michelle Zhang, Grade 12, Half Hollow Hills High School West, Dix Hills

Jasper Zimmerman, Grade 4, Hillside Elementary School, b

 

2015

Abbie Betinis, Composer-in-Residence

Harleigh Awner, Grade 12, Williamsville East High School, E. Amherst

Mackenzie Brooks, Grade 12, Fairport High School, Fairport

Sajani Clerk, Grade 12, Williamsville East High School, E. Amherst

Owen Cummings, Grade 9, Ithaca High School, Ithaca

Olivia Galante, Grade 12, Northport High School, Northport

Abe Gold, Grade 9, Hunter College High School, New York

Dominika Homa, Grade 6, Gananda Middle School, Walworth

Leona Liu, Grade 7, Robert E. Bell Middle School, Chappaqua

Jon Madden, Grade 12, Fairport High School, Fairport

Peter Giulio Mainetti, Grade 9, Northport High School, Northport

Nicholas J. Politi, Grade 12, Scarsdale High School, Scarsdale

Caroline Xiong, Grade 4, P.S. 188 Q, Queens

 

2014

Alex Shapiro, Composer-in-Residence

Jacob Ali, Grade 11, Taramac High School, Brittonkill

Julianna Austin, Grade 8, North Salem Middle/High School, North Salem

Adam Beiter, Grade 6, Hamburg Central Middle School, Hamburg

Mackenzie Brooks, Grade 11, Fairport High School, Fairport

Sajani Clerk, Grade 11, Williamsville East High School, E. Amherst

Scott Etan Feiner, Grade 12, Roslyn High School, Roslyn Heights

Noam Yeshaya Ginsparg, Grade 5, Cayuga Heights Elementary School, Ithaca

Hannah Kosak, Grade 5, Boyle Road Elementary School, Port Jefferson Station

Grace Ann Lee, Grade 12, Williamsville East High School, E. Amherst

Jon Madden, Grade 11, Fairport High School, Fairport

Peter Giulio Mainetti, Grade 8, East Northport Middle School, E. Northport

Benjamin T. Rossen, Grade 7, Great Neck South Middle School, Great Neck

Robin Steutville, Grade 9, Ithaca High School, Ithaca

Caroline Xiong, Grade 3, P.S. 188, Queens

 

2013

Christopher Theofanidis, Composer-in-Residence

Sajani Clerk, Grade 10, Williamsville East HS, E. Amherst

Kristina Dejuri, Grade 12, Kings Park HS, Kings Park

Noam Y. Ginsparg, Grade 4, Cayuga Heights ES, Ithaca

Alexander Hamilton, Grade 9, Alden HS, Alden

Steven Holmquist, Grade 7, RC Murphy JHS, Stony Brook

Peter Giulio Mainetti, Grade 7, E. Northport MS, E. Northport

Emma Martinez, Grade 6, Setauket ES, Setauket

Shashaank Narayanan, Grade 6, Sand Creek MS, Albany

Nicholas J. Politi, Grade 10, Scarsdale HS, Scarsdale

Daniel Rudin, Grade 11, Half Hollow Hills HS West, Dix Hills

Elizabeth Wang, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket

Rebecca Zhang, Grade 6, Nassakeag ES, Setauket

 

2012

Stephen Paulus, Composer-in-Residence

Natalie Buckle, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst

Julia Campanella, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket

Nate Doucette, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst

Scott Etan Feiner, Grade 10, Roslyn HS, Roslyn Heights

Jessica Guo, Grade 6, WS Mount ES, Stony Brook

Sidarth Jayadev, Grade 10, Bronx HS of Science, Bronx

Michael Kavanaugh, Grade 12, Northport HS, Northport

Victor LaBozzetta III, Grade 10, Newfield HS, Selden

Grace Ann Lee, Grade 10, Williamsville East HS, East Amherst

Nicholas Jazz Politi, Grade 9, Scarsdale HS, Scarsdale

JP Redmond, Grade 8, Redmonds Home School, Hastings-on-Hudson

Timothy Sadov, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket

Elizabeth Wang, Grade 6, WS Mount ES, Stony Brook

Caroline Xiong, Grade 1, PS 188, Queens

 

2011

Kevin Puts, Composer-in-Residence

Natalie Buckle, Grade 11, Williamsville East HS, East Amherst

Dean Deng, Grade 9, Hunter College HS, New York

Teagan Faran, Grade 10, Williamsville East HS, East Amherst

Jonathan Fenwick, Grade 8, Boynton MS, Ithaca

Julia Hu, Grade 6, W.S. Mount ES, Stony Brook

Michele Hu, Grade 7, R.C. Murphy JHS, Stony Brook

Justin Jaramillo, Grade 12, Excelsior Home School, Utica

Michael Kavanaugh, Grade 11, Northport HS, Northport

Lawrence Lan, Grade 6, W.S. Mount ES, Stony Brook

Albert Liu, Grade 7, R.C. Murphy JHS, Stony Brook

Libby Melnyk, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst

Luke Norris, Grade 11, Bethpage HS, Bethpage

Timothy Peterson, Grade 12, Rye Country Day School, Rye

Travis Petre, Grade 12, White Plains HS, White Plains

Aaron Robertson, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst

Gloria Zheng, Grade 11, Ward Melville HS, East Setauket

 

2010

Chen Yi, Composer-in-Residence

Kayla Rose Benaburger, Grade 9, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Michael Bilfinger, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket

Emma Brown-Shaklee, Grade 12, Canaseraga Central School, Canaseraga

Stephen Chu, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Julie Falango, Grade 12, Northport High School, Northport

Scott Eitan Feiner, Grade 8, Roslyn Middle School, Roslyn Heights

Brendan Lanighan, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Kathryn Leung, Grade 6, Nassakeag Elementary School, Setauket

Thomas Li, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Libby Melnyk, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Kathleen O'Brien, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket

Thomas Reeves, Grade 11, The Dalton School, New York

Sara Rogers, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Eric Segerstrom, Grade 12, Bethlehem Central High School, Delmar

Madeleine Vaillancourt, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket

Martin Vaillancourt, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

 

2009

Joan Tower, Composer-in-Residence

Kayla Benaburger, Grade 8, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Kayla Cashetta, Grade 12, Northport High School, Northport

Stephanie Chen, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Ethan Cypress, Grade 11, Oneonta High School, Oneonta

Scott Feiner, Grade 7, Roslyn Middle School, Roslyn Heights

Ethan Geller, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket

Solomon Hoffman, Grade 12, Paul D. Schreiber High School, Port Washington

Ariel Leong, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Thomas Li, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Cian McCarthy, Grade 12, Paul V. Moore High School, Central Square

Maia McCormick, Grade 12, Hunter College High School, New York

Thomas Reeves, Grade 10, The Dalton School, New York

Renee Sima, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Eric Segerstrom, Grade 11, Bethlehem Central High School, Delmar

Hannah Yen, Grade 7, R.C. Murphy Junior High School, Stony Brook

 

2008

Paul Moravec, Composer-in-Residence

Carl Ackley, Grade 12, Shoreham-Wading River High School, Shoreham

Kayla Benaburger, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Stephanie Chen, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Alex Clifton, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Mitchell Feinberg, Grade 12, Smithtown High School East, Smithtown

Gary Ge, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Solomon Hoffman, Grade 11, Paul D. Schreiber High School, Port Washington

Justin Jaramillo, Grade 9, West Canada Valley Central School, Newport

Griffith Kazmierczak, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

David Lawrence, Grade 11, Comsewogue High School, Port Jefferson Station

Thomas Reeves, Grade 9, The Dalton School, New York

Emmanuel Sikora, Grade 12, Cortland Junior-Senior High School, Cortland

Jackson Smith, Grade 12, Northport High School, Northport

Madeleine Vaillancourt, Grade 8, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

 

 

2007

Steven Bryant, Composer-in-Residence

Timothy Bontje, Grade 12, Northport High School, Northport

Ray Chen, Grade 6, Arrowhead Elementary School, E. Setauket

Alexas Esposito, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Alina Jeon, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Jiyoon Kim, Grade 11, Williamsville East High School, WEast Amherst

David Lawrence, Grade 10, Comsewogue High School, Port Jefferson Station

Jerome Luo, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Phoebe McAuliffe, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

Anne Polyakov, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket

Thomas Reeves, Grade 8, The Dalton School, New York

Emmanuel Sikora, Grade 11, Cortland Junior-Senior High School, Cortland

John Adam Strub, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

Madeleine Vaillancourt, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

Gloria Zheng, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook

 

 

2006

Chen Yi, Composer-in-Residence (unable to attend due to inclement weather)

Pooja Bakhai, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Carolyn Chen, Grade 7, PJ Murphy Junior High School, Stony Brook

Alexas Esposito, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Todd Kramer, Grade 12, Port Jefferson High School, Port Jefferson

David Lawrence, Grade 9, Comsewogue High School, Port Jefferson Station

Cristina Mata, Grade 6, Minnesauke Elementary School, East Setauket

Thomas Reeves, Grade 7, The Dalton School, New York

Marco Schirripa, Grade 12, East Syracuse-Minoa High School, East Syracuse

Marc Schwartz, Grade 12, Northport High School, Northport

Sarah Szalasny, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Madeleine Vaillancourt, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket

Dan White, Grade 12, Williamsville High School, East Amherst

Gloria Zheng, Grade 6, Arrowhead Elementary School, East Setauket

 

2005

Libby Larsen, Composer-in-Residence

Julia Bibko, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville

Valentina Bibko, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville

Carolyn Chen, Grade 6, WS Mount Elementary School, Stony Brook

Curtis Chen, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook

Sean Cotty, Grade 9, Sanford H. Calhoun High School, Merrick

Alexas Esposito, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Paul Kerekes, Grade 12, Northport High School, Northport

Meghan Kininger, Grade 12, Frontier High School, Hamburg

Christopher Lim, Grade 12, The Trinity School, New York

Loren Loiacono, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket

Andrea Pacella, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Chris Rogerson, Grade 12, Amherst Central High School, Amherst

 

2004

R. Murray Schafer, Composer-in-Residence

Eva Alt, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville

Pooja Bakhai, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Michael Brown, Grade 11, Oceanside High School, Oceanside

Curtis Chen, Grade 6, WS Mount Elementary School, Stony Brook

Howard Cohen, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Sean Cotty, Grade 8, Merrick Avenue Middle School, Merrick

Nathan Heidelberger, Grade 12, The Masters School, Dobbs Ferry

Sarah Kim, Grade 6, Nassakeag Elementary School, Setauket

David Lawrence, Grade 7, John F. Kennedy Middle School, Port Jefferson Station

Christopher Lim, Grade 11, Trinity School, New York

Ann Polyakov, Grade 9, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

Emily Rosen, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville

Erica Seguine, Grade 12, Columbia High School, E. Greenbush

Rachel White, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville

 

 

2003

Joseph Schwantner, Composer-in-Residence

Michael Brown, Grade 11, Oceanside High School, Oceanside

Curtis Chen, Grade 5 WS Mount Elementary School, Stony Brook

Nathan Heidelberger, Grade 11, The Masters School, Dobbs Ferry

Aseem Kishore, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

David Lawrence, Grade 6, John F. Kennedy Middle School, Port Jefferson Station

Charley Liu, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook

Loren Loiacono, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket

Jonathan Meci, Grade 12, Ward Melville High School. E. Setauket

Ann Polyakov, Grade 8, PJ Gelinas Junior High School, Setauket

Christopher Ziemba, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

 

 

2002

Tania León, Composer-in-Residence

Michael Brown, Grade 10, Oceanside High School, Oceanside

Aseem Kishore, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Todd Kramer, Grade 8, Port Jefferson Middle School, Port Jefferson

Rachel Krone, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

David Lawrence, Grade 5, Clinton Avenue Elementary School, Port Jefferson Station

Christpher Lim, Grade 9, Trinity School, New York

Louis Lohraseb, Grade 6, Jefferson Elementary School, Schenectady

Loren Loiacono, Grade 9, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Ann Polyakov, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Hector Luis Quiles Mercado, Grade 12, Fiorello H. LaGuardia High School For Music & Art, New York

Phoebe Rounds, Grade 12, West Irondequoit High School, Rochester

Matt Schwartz, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

 

2001

Morton Subotnick, Composer-in-Residence

Michael Brown, Grade 9, Oceanside Middle School, Oceanside

Drew Fornarola, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Christopher Fisher-Lochhead, Grade 12, Friends Seminary, New York

Stephanie Johnson, Grade 12, Burnt Hills-Ballston Lake High School, Burnt Hills

Irene Kim, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

David Lawrence, Grade 3, Clinton Avenue Elementary School, Port Jefferson Station

Loren Loiacono, Grade 8, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Jonathan  Meci, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket

Ann Polyakov, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket

Audrey Szepinski, Grade 6, Chatterton School, Merrick

Christopher Ziemba, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

 

2000

Wiliam Bolcom, Composer-in-Residence

Michael Brown, Grade 8, Oceanside Middle School, Oceanside

Christopher Fisher-Lochhead, Grade 11, Friends Seminary, New York

Laura Friend, Grade 7,  P.J.Gelinas Junior High School, Setauket

Yoon-Jee Kim, Grade 10, Scarsdale High School, Scarsdale

Timothy Lambert, Grade 11, Clarence High School, Clarence

Loren Loiacono, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Cecilia Madariaga, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket

Mark Pietrusik, Grade 6, Orchard Park Middle School, Orchard Park

Adam Same, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst

Matthew Schwartz, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

Christopher Ziemba, Grade 9, Williamsville East High School, East Amherst

 

1999

Dan DePasquale, Grade 7, Johanna Perrin Middle School, Fairport

Christopher Fisher-Lochhead, Grade 10, Friends Seminary, New York

Kevin Hill, Grade 12, Oswego High School, Oswego

Alexandra Chao Luo, Grade 5, Progressive School of Long Island, Merrick

Derek Muro, Grade 11, Smithtown High School, Smithtown

Loren Pola, Grade 7, North Shore Middle School, Glen Head

Dan Reitz, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

Christopher Tranchino, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Patrick van Nieuwenhuizen, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook

Christopher Ziemba, Grade 8, Transit Middle School, E. Amherst