Archive of NYSSMA Honors Composers and Composers-in-Residence

 

2014

Alex Shapiro, Composer-in-Residence

Jacob Ali, Grade 11, Taramac High School, Brittonkill

Julianna Austin, Grade 8, North Salem Middle/High School, North Salem

Adam Beiter, Grade 6, Hamburg Central Middle School, Hamburg

Mackenzie Brooks, Grade 11, Fairport High School, Fairport

Sajani Clerk, Grade 11, Williamsville East High School, E. Amherst

Scott Etan Feiner, Grade 12, Roslyn High School, Roslyn Heights

Noam Yeshaya Ginsparg, Grade 5, Cayuga Heights Elementary School, Ithaca

Hannah Kosak, Grade 5, Boyle Road Elementary School, Port Jefferson Station

Grace Ann Lee, Grade 12, Williamsville East High School, E. Amherst

Jon Madden, Grade 11, Fairport High School, Fairport

Peter Giulio Mainetti, Grade 8, East Northport Middle School, E. Northport

Benjamin T. Rossen, Grade 7, Great Neck South Middle School, Great Neck

Robin Steutville, Grade 9, Ithaca High School, Ithaca

Caroline Xiong, Grade 3, P.S. 188, Queens


2013

Christopher Theofanidis, Composer-in-Residence

Sajani Clerk, Grade 10, Williamsville East HS, E. Amherst
Kristina Dejuri, Grade 12, Kings Park HS, Kings Park
Noam Y. Ginsparg, Grade 4, Cayuga Heights ES, Ithaca
Alexander Hamilton, Grade 9, Alden HS, Alden
Steven Holmquist, Grade 7, RC Murphy JHS, Stony Brook
Peter Giulio Mainetti, Grade 7, E. Northport MS, E. Northport
Emma Martinez, Grade 6, Setauket ES, Setauket
Shashaank Narayanan, Grade 6, Sand Creek MS, Albany
Nicholas J. Politi, Grade 10, Scarsdale HS, Scarsdale
Daniel Rudin, Grade 11, Half Hollow Hills HS West, Dix Hills
Elizabeth Wang, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket
Rebecca Zhang, Grade 6, Nassakeag ES, Setauket

 

2012
Stephen Paulus, Composer-in-Residence
Natalie Buckle, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst
Julia Campanella, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket
Nate Doucette, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst
Scott Etan Feiner, Grade 10, Roslyn HS, Roslyn Heights
Jessica Guo, Grade 6, WS Mount ES, Stony Brook
Sidarth Jayadev, Grade 10, Bronx HS of Science, Bronx
Michael Kavanaugh, Grade 12, Northport HS, Northport
Victor LaBozzetta III, Grade 10, Newfield HS, Selden
Grace Ann Lee, Grade 10, Williamsville East HS, East Amherst
Nicholas Jazz Politi, Grade 9, Scarsdale HS, Scarsdale
JP Redmond, Grade 8, Redmonds Home School, Hastings-on-Hudson
Timothy Sadov, Grade 7, PJ Gelinas JHS, Setauket
Elizabeth Wang, Grade 6, WS Mount ES, Stony Brook
Caroline Xiong, Grade 1, PS 188, Queens

2011
Kevin Puts, Composer-in-Residence

Natalie Buckle, Grade 11, Williamsville East HS, East Amherst
Dean Deng, Grade 9, Hunter College HS, New York
Teagan Faran, Grade 10, Williamsville East HS, East Amherst
Jonathan Fenwick, Grade 8, Boynton MS, Ithaca
Julia Hu, Grade 6, W.S. Mount ES, Stony Brook
Michele Hu, Grade 7, R.C. Murphy JHS, Stony Brook
Justin Jaramillo, Grade 12, Excelsior Home School, Utica
Michael Kavanaugh, Grade 11, Northport HS, Northport
Lawrence Lan, Grade 6, W.S. Mount ES, Stony Brook
Albert Liu, Grade 7, R.C. Murphy JHS, Stony Brook
Libby Melnyk, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst
Luke Norris, Grade 11, Bethpage HS, Bethpage
Timothy Peterson, Grade 12, Rye Country Day School, Rye
Travis Petre, Grade 12, White Plains HS, White Plains
Aaron Robertson, Grade 12, Williamsville East HS, East Amherst
Gloria Zheng, Grade 11, Ward Melville HS, East Setauket

2010
Chen Yi, Composer-in-Residence

Kayla Rose Benaburger, Grade 9, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket 
Michael Bilfinger, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket
Emma Brown-Shaklee, Grade 12, Canaseraga Central School, Canaseraga
Stephen Chu, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Julie Falango, Grade 12, Northport High School, Northport
Scott Eitan Feiner, Grade 8, Roslyn Middle School, Roslyn Heights 
Brendan Lanighan, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Kathryn Leung, Grade 6, Nassakeag Elementary School, Setauket 
Thomas Li, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket 
Libby Melnyk, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst
Kathleen O'Brien, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket
Thomas Reeves, Grade 11, The Dalton School, New York 
Sara Rogers, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Eric Segerstrom, Grade 12, Bethlehem Central High School, Delmar 
Madeleine Vaillancourt, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket
Martin Vaillancourt, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket 

2009
Joan Tower, Composer-in-Residence

Kayla Benaburger, Grade 8, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket 
Kayla Cashetta, Grade 12, Northport High School, Northport
Stephanie Chen, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Ethan Cypress, Grade 11, Oneonta High School, Oneonta
Scott Feiner, Grade 7, Roslyn Middle School, Roslyn Heights 
Ethan Geller, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket
Solomon Hoffman, Grade 12, Paul D. Schreiber High School, Port Washington 
Ariel Leong, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook 
Thomas Li, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Cian McCarthy, Grade 12, Paul V. Moore High School, Central Square 
Maia McCormick, Grade 12, Hunter College High School, New York 
Thomas Reeves, Grade 10, The Dalton School, New York 
Renee Sima, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Eric Segerstrom, Grade 11, Bethlehem Central High School, Delmar 
Hannah Yen, Grade 7, R.C. Murphy Junior High School, Stony Brook

2008
Paul Moravec, Composer-in-Residence

Carl Ackley, Grade 12, Shoreham-Wading River High School, Shoreham
Kayla Benaburger, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Stephanie Chen, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Alex Clifton, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst 
Mitchell Feinberg, Grade 12, Smithtown High School East, Smithtown
Gary Ge, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Solomon Hoffman, Grade 11, Paul D. Schreiber High School, Port Washington
Justin Jaramillo, Grade 9, West Canada Valley Central School, Newport 
Griffith Kazmierczak, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
David Lawrence, Grade 11, Comsewogue High School, Port Jefferson Station
Thomas Reeves, Grade 9, The Dalton School, New York
Emmanuel Sikora, Grade 12, Cortland Junior-Senior High School, Cortland
Jackson Smith, Grade 12, Northport High School, Northport
Madeleine Vaillancourt, Grade 8, PJ Gelinas Junior High School, Setauket


2007
Steven Bryant, Composer-in-Residence

Timothy Bontje, Grade 12, Northport High School, Northport
Ray Chen, Grade 6, Arrowhead Elementary School, E. Setauket
Alexas Esposito, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Alina Jeon, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Jiyoon Kim, Grade 11, Williamsville East High School, WEast Amherst
David Lawrence, Grade 10, Comsewogue High School, Port Jefferson Station
Jerome Luo, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst
Phoebe McAuliffe, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket
Anne Polyakov, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket
Thomas Reeves, Grade 8, The Dalton School, New York
Emmanuel Sikora, Grade 11, Cortland Junior-Senior High School, Cortland
John Adam Strub, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket
Madeleine Vaillancourt, Grade 7, PJ Gelinas Junior High School, Setauket
Gloria Zheng, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook


2006
Chen Yi, Composer-in-Residence (unable to attend due to inclement weather)

Pooja Bakhai, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Carolyn Chen, Grade 7, PJ Murphy Junior High School, Stony Brook
Alexas Esposito, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst
Todd Kramer, Grade 12, Port Jefferson High School, Port Jefferson
David Lawrence, Grade 9, Comsewogue High School, Port Jefferson Station
Cristina Mata, Grade 6, Minnesauke Elementary School, East Setauket
Thomas Reeves, Grade 7, The Dalton School, New York
Marco Schirripa, Grade 12, East Syracuse-Minoa High School, East Syracuse
Marc Schwartz, Grade 12, Northport High School, Northport
Sarah Szalasny, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Madeleine Vaillancourt, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket
Dan White, Grade 12, Williamsville High School, East Amherst
Gloria Zheng, Grade 6, Arrowhead Elementary School, East Setauket

2005
Libby Larsen, Composer-in-Residence
Julia Bibko, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville
Valentina Bibko, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville
Carolyn Chen, Grade 6, WS Mount Elementary School, Stony Brook
Curtis Chen, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook
Sean Cotty, Grade 9, Sanford H. Calhoun High School, Merrick
Alexas Esposito, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Paul Kerekes, Grade 12, Northport High School, Northport
Meghan Kininger, Grade 12, Frontier High School, Hamburg
Christopher Lim, Grade 12, The Trinity School, New York
Loren Loiacono, Grade 12, Ward Melville High School, E. Setauket
Andrea Pacella, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Chris Rogerson, Grade 12, Amherst Central High School, Amherst

2004
R. Murray Schafer, Composer-in-Residence
Eva Alt, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville
Pooja Bakhai, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Michael Brown, Grade 11, Oceanside High School, Oceanside
Curtis Chen, Grade 6, WS Mount Elementary School, Stony Brook
Howard Cohen, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Sean Cotty, Grade 8, Merrick Avenue Middle School, Merrick
Nathan Heidelberger, Grade 12, The Masters School, Dobbs Ferry
Sarah Kim, Grade 6, Nassakeag Elementary School, Setauket
David Lawrence, Grade 7, John F. Kennedy Middle School, Port Jefferson Station
Christopher Lim, Grade 11, Trinity School, New York
Ann Polyakov, Grade 9, PJ Gelinas Junior High School, Setauket
Emily Rosen, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville
Erica Seguine, Grade 12, Columbia High School, E. Greenbush
Rachel White, Grade 5, Maple East Elementary School, Williamsville


2003
Joseph Schwantner, Composer-in-Residence

Michael Brown, Grade 11, Oceanside High School, Oceanside
Curtis Chen, Grade 5 WS Mount Elementary School, Stony Brook
Nathan Heidelberger, Grade 11, The Masters School, Dobbs Ferry
Aseem Kishore, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
David Lawrence, Grade 6, John F. Kennedy Middle School, Port Jefferson Station
Charley Liu, Grade 7, RC Murphy Junior High School, Stony Brook
Loren Loiacono, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket
Jonathan Meci, Grade 12, Ward Melville High School. E. Setauket
Ann Polyakov, Grade 8, PJ Gelinas Junior High School, Setauket
Christopher Ziemba, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst


2002
Tania Leon, Composer-in-Residence
Michael Brown, Grade 10, Oceanside High School, Oceanside
Aseem Kishore, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst
Todd Kramer, Grade 8, Port Jefferson Middle School, Port Jefferson
Rachel Krone, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
David Lawrence, Grade 5, Clinton Avenue Elementary School, Port Jefferson Station
Christpher Lim, Grade 9, Trinity School, New York
Louis Lohraseb, Grade 6, Jefferson Elementary School, Schenectady
Loren Loiacono, Grade 9, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Ann Polyakov, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Hector Luis Quiles Mercado, Grade 12, Fiorello H. LaGuardia High School For Music & Art, New York
Phoebe Rounds, Grade 12, West Irondequoit High School, Rochester
Matt Schwartz, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst

2001

Morton SubotnickComposer-in-Residence
Michael Brown, Grade 9, Oceanside Middle School, Oceanside
Drew Fornarola, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Christopher Fisher-Lochhead, Grade 12, Friends Seminary, New York
Stephanie Johnson, Grade 12, Burnt Hills-Ballston Lake High School, Burnt Hills
Irene Kim, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
David Lawrence, Grade 3, Clinton Avenue Elementary School, Port Jefferson Station
Loren Loiacono, Grade 8, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Jonathan  Meci, Grade 10, Ward Melville High School, E. Setauket
Ann Polyakov, Grade 6, Setauket Elementary School, Setauket
Audrey Szepinski, Grade 6, Chatterton School, Merrick
Christopher Ziemba, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst

2000
Wiliam BolcomComposer-in-Residence
Michael Brown, Grade 8, Oceanside Middle School, Oceanside
Christopher Fisher-Lochhead, Grade 11, Friends Seminary, New York
Laura Friend, Grade 7,  P.J.Gelinas Junior High School, Setauket
Yoon-Jee Kim, Grade 10, Scarsdale High School, Scarsdale
Timothy Lambert, Grade 11, Clarence High School, Clarence
Loren Loiacono, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Cecilia Madariaga, Grade 7, P.J. Gelinas Junior High School, Setauket
Mark Pietrusik, Grade 6, Orchard Park Middle School, Orchard Park
Adam Same, Grade 11, Williamsville East High School, East Amherst
Matthew Schwartz, Grade 10, Williamsville East High School, East Amherst
Christopher Ziemba, Grade 9, Williamsville East High School, East Amherst

1999
Dan DePasquale, Grade 7, Johanna Perrin Middle School, Fairport
Christopher Fisher-Lochhead, Grade 10, Friends Seminary, New York
Kevin Hill, Grade 12, Oswego High School, Oswego
Alexandra Chao Luo, Grade 5, Progressive School of Long Island, Merrick
Derek Muro, Grade 11, Smithtown High School, Smithtown
Loren Pola, Grade 7, North Shore Middle School, Glen Head
Dan Reitz, Grade 12, Williamsville East High School, East Amherst
Christopher Tranchino, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Patrick van Nieuwenhuizen, Grade 6, W.S. Mount Elementary School, Stony Brook
Christopher Ziemba, Grade 8, Transit Middle School, E. Amherst